Tradiční čínská medicína je léčebný systém starý několik tisíc let. 
Je filosofií, která zahrnuje pět pilířů léčby: 
fytoterapii, cvičení, dietetiku, akupunkturu a masáže.


pro více informací a objednávky prosím volejte:
602 383 072
doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph. D.
Fyzioterapeutka, která pro léčbu pacientů využívá kombinaci poznatků klasické a alternativní medicíny.

Základem ZDRAVÍ je podle tradiční čínské medicíny harmonie pěti elementů. Tento koncept je zde využíván pro diagnostiku i terapii a současně v něm můžeme i spatřit pět základních pilířů léčby.
dřevo
Znamená energii, pohyb, vnitřní potenciál. Reprezentuje pubertu, rozmanitost a expanzi. Z orgánů zahrnuje játra a žlučník. Je-li v pořádku, zvládneme dobře plánovat, řešit problémy a jsme kreativní.
Oheň
Je reprezentován srdcem. Symbol božství, ale také ničení. Vyjadřuje naši komunikaci a vztahy. Je císařem všech ostatních orgánů pentagramu a pomocí něho vyjadřujeme radost a lásku.
ZEMě
Akceptuje, přijímá a transformuje. Odráží naši výživu a stabilitu. Je zodpovědná především na naše trávení, reprezentovaná slezinou a žaludkem. V psychické oblasti vyjadřuje schopnost důvěřovat.
KOV
Patří k podzimu a umožňuje nám odlišit co je potřeba zachovat a co “pustit”. Je sídlem našich pudů, intuice a základních potřeb. Z orgánů zahrnuje plíce a tlusté střevo. Ze ctností především sebeúctu a poctivost.
VODA
Reprezentovaná ledvinami a močovým měchýřem odráží naši chuť přežít, motivaci a výdrž při práci. Máme-li ledviny v nedostatku pociťujeme strach a jsme unavení. Ledviny uschovávají esenci Jing.
FYTOTERAPIE
Léčba bylinami. Tradiční čínská medicína má velmi dobře propracovaný systém bylinné léčby. Většina bylinných směsí je koncipovaná z hlavní byliny označované jako “císař”, jejíž účinky definují danou směs. K tomu využívá své “ministry” a “poslíčky”, jiné byliny, které její účinky podporují. Byliny jsou pěstované obvykle v Číně a jejich léčivé účinky jsou určené především klimatickými podmínkami místa, kde se pěstují. Poté se upravují. Terapeut má za úkol vybrat správnou směs a tu upravit k individuálním potřebám pacienta co do dávky a složení.
CVičení
V tradiční čínské medicíně je využíváno zejména cvičení Qigong. Je to starodávné umění pocházející z Číny zahrnující pohybová cvičení a cvičení statická ve stoje i v sedě. Tato cvičení zahrnují kultivaci těla i ducha. Původně byla tato cvičení používána pro udržování duševní a tělesné harmonie, pro účely léčebné a meditační a také v rámci bojových umění. Dnes je toto umění využíváno především pro své zdravotní účinky. Pokud jste dlouho zaháleli, můžete začít s jednoduchými základními cviky Qigongu, nebo se před cvičením připravit cviky aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře. Pak můžete Qigongové cvičení lépe prožívat a uvolnit se. Někdy je příprava pohybového systému pro Qigong rehabilitačním cvičením nezbytná a může rozšířit Vaše pohybové možnosti. Některé základní informace o pohybovém zdraví najdete na webovém portálu www.zdraweb.cz.
akupunktura
Je z moci dvanácti drah, že existuje lidský život, že se vynoří nemoci, že člověk může být léčen a nemoc vyléčena. Dvanáct drah je místem, kde začátečník začíná a mistr končí. Začátečníkovi se zdají jasnými, mistr ví, jak jsou složité. Huang Di Nei Jing Ling Shu, kap.17.
Akupunktura
Akupunktura je léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny, během které se do tzv. akupunkturních bodů pacienta nabodávají jehly, nebo se tyto akupunkturní body ovlivňují jinými technikami, např. moxováním nebo akupresurou. Podle tradiční nauky leží tyto body na akupunkturních drahách neboli drahách energie, tzv. meridiánech.
​​​​​​​
Elektroakupunkturní diagnostika
Na základě vyšetření intenzity energie ve vašich akupunkturních drahách je možné diagnostikovat i léčit, doporučit konkrétní homeopatické léky nebo byliny. Lze testovat také vhodné potraviny u alergiků či konstitučních typů.
Ušní akupunktura
Je stejně efektivní jako akupunktura celotělová. V ušní akupunktuře jsou stimulovány systematicky uspořádané body, situované na ušním boltci, na základě anatomického modelu převráceného lidského embrya. Její výhodou je možnost stimulace v průběhu dní, kdy jsou na uchu umístěny stimulační jehličky nebo kuličky.
DIETETIKA

Chuť
Chuť do jisté míry určuje funkci potraviny v organizmu, např. chuť kyselá zprůchodňuje a chuť slaná svírá.

Konstituce
Stravování lze upravit i podle konstituce a jejích tendencí k poruchám cirkulace energie v organizmu.

Potraviny
Každá potravina sama o sobě má svou základní “povahu”. Ovoce a zelenina obvykle ochlazují, maso může zahřívat. Chceme-li povahu potraviny změnit, je to možné v průběhu její přípravy, zeleninu v zimě je vhodné před konzumací či přidáním do jídla orestovat.

Roční období
Dobré je také vědět, co preferovat v různých ročních obdobích. V zimě si dejte pomalu dušené maso, na jaře něco zeleného a v létě ovoce.

masáže
Z pohledu tradiční čínské medicíny je to především Tuina. Jde o systém masáží pocházející z Číny. Zahrnuje specifické hmaty pro ovlivnění povrchových i hlubokých struktur a meridiánů. Výborně doplňuje a podporuje terapeutický efekt ostatních metod tradiční čínské medicíny. Spolu se cvičením zprůchodňuje energetické dráhy zásahem v oblasti struktury - svalů, šlach a vazů. Masáže a manuální terapeutické techniky využívá také fyzioterapie, která sice vychází z klasické západní medicíny, a přitom respektuje základní principy fungování lidského těla stejně jako medicína východní.
o mně
Jsem fyzioterapeutka a jsem za to ráda.
 V průběhu času jsem postupně obohacovala své terapeutické metody o postupy západní i alternativní medicíny, s cílem rozšířit paletu  léčebných možností pro pacienty. V kontextu holistického pohledu na svět a člověka lze tyto metody výborně kombinovat. Moje práce mě baví a naplňuje a vnímám ji jako poslání. 

Více o mně v profilu na www.rehex-edu.cz
Provozovna: 
Lipová-lázně, Horní Lipová 254
​​​​​​​SENJESU v.o.s. Ič: 10790560 / Horní Lipová 254, 790 63 Lipová-lázně / Spisová značka: A 22023/KSOS Krajský soud v Ostravě